قوانین استفاده از مشاعات ساختمان را می دانید؟

قسمت هایی از ساختمان که در سند رسمی ذکر نشده است جزء مشاعات ساختمان می باشد. تمام ساکنین ساختمان می توانند از این مشاعات به طور یکسان استفاده کنند. اگر در هر یک از این قسمت ها مشکلی رخ دهد تمام ساکنین موظف به تعمیر و رسیدگی به این قسمت ها می باشد. ساکنین هزینه ها را  در اختیار مدیر ساختمان قرار می دهند. مدیر ساختمان به تمام این موارد رسیدگی می کنند.

قوانین مشاعات ساختمان

هر ساختمان دارای یکسری قوانین و مقررات می باشد. همچنین برای مشاعات نیز یکسری قوانین وجود دارد:

تصرف عدوانی

هر شخصی دارایی هایی دارند که از آن استفاده یا به دیگران اجازه استفاده کردن را داده اند. در این جا حق مالکیت آن دارایی و اشیا در اختیار آن شخصی است که در حال حاضر دارد از آن استفاده میکند. اگر شخصی به دارایی هایی که در اختیار مالک فعلی است بیاید و ادعای مالکیت کند، باطل می باشد. در صورتی می تواند ادعا کند که دارای سند و مدرک یا از راه قانونی اقدام کرده باشد.

حق استفاده از حیاط

تمام ساکنین می توانند از حیاط مشاع استفاده کنند.ساکنین نمی توانند حیاط  را برای استفاده شخصی خود قرار دهند. در صورت رضایت همه ساکنین می توانند در حیاط مراسم گرفته یا ماشین پارک کنند. اگر تصمیم بر این شد که برای حیاط سقف بزنند باید تمام ساکنین این موضوع را تائید کنند در غیر این صورت خلاف قانون می باشد.

حیاط خلوت

حیاط خلوت یا همان حیاط پشتی ساختمان گفته می شود. این قسمت برای نورگیری واحدها و فضایی برای تهویه هوا طراحی شده است. حیاط خلوت جزئی از قسمت های مشترک می باشد ولی جزء مشاعات نمی باشد. یعنی همه ساکنین نمی توانند از این قسمت استفاده کنند. فقط می توانند از نور و تهویه آن بهره مند شوند.

قوانین استفاده از حیاط خلوت مربوط به مشاعات:

۳ دیدگاه دربارهٔ «قوانین استفاده از مشاعات ساختمان را می دانید؟»

  1. بازتاب: آیا اطلاع از قوانین فضای پارکینگ دارید؟ - سامون | سامانه مدیریت ساختمان

  2. بازتاب: آیا می دانید مالک تا چه اندازه اختیارات دارد؟ - سامون | سامانه مدیریت ساختمان

  3. بازتاب: پرداخت مبلغ شارژ ساختمان بر عهده مالک است یا مستاجر ؟ - سامون | سامانه مدیریت ساختمان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا question